mazury6.jpgmazury19.jpgmazury4.jpgmazury9.jpgmazury15.jpgmazury5.jpgmazury10.jpgmazury16.jpgmazury1.jpgmazury2.jpgmazury20.jpgmazury13.jpgmazury3.jpgmazury8.jpgmazury12.jpgmazury14.jpgmazury18.jpgmazury7.jpgmazury17.jpgmazury11.jpg

Samorządy boją się buntu mieszkańców i ograniczają budowę elektrowni wiatrowych

WiatrakiSamorządy, z obawy przed narastającym buntem mieszkańców, na własną rękę próbują ograniczać budowę elektrowni wiatrowych. Coraz więcej gmin zaczyna poważnie traktować skalę protestów.

W ponad 400 miejscowościach organizowane są protesty lokalnych społeczności przeciwko budowaniu w gminach instalacji wiatrowych. Przybierają one różne formy – od konferencji na temat ich zgubnego wpływu na zdrowie ludzi po pikiety pod urzędami.

– Jesteśmy w trakcie rejestrowania ogólnopolskiego stowarzyszenia obywatelskiego, które będzie naszym głównym przedstawicielem w dyskusji z władzami. Po dopełnieniu wszystkich formalności rozpoczniemy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma na celu zabronić budowy wiatraków w odległości 3 kilometrów od zabudowań mieszkalnych – mówi Jacek Malak z organizacji Stop Wiatrakom.

Samorządy, z obawy przed narastającym buntem mieszkańców, na własną rękę próbują ograniczać budowę elektrowni wiatrowych. Coraz więcej gmin zaczyna poważnie traktować skalę protestów. W grudniu do rządu i parlamentarzystów trafiło pismo pięciu starostów z woj. warmińsko-mazurskiego, w którym przestrzegają przed „żywiołowym i coraz bardziej masowo narastającym niezadowoleniem społecznym” związanym z instalacjami wiatrowymi. Wskazują przy tym na opinię Ministerstwa Zdrowia z lutego 2012 r., w której nie wykluczono możliwości występowania w najbliższym otoczeniu farm wiatrowych tzw. syndromu turbin wiatrowych, choroby wibroakustycznej czy promieniowania elektromagnetycznego. Starości apelują też do rządu o precyzyjne uregulowanie w przepisach warunków lokalizacji elektrowni wiatrowych.

Jeszcze dalej poszli radni Augustowa. Zgodnie z przyjętą pod koniec grudnia uchwałą, jeśli wiatrak miałby powstać w odległości mniejszej niż 1 km od siedlisk ludzkich, wystarczy sprzeciw choćby jednego mieszkańca, by inwestycję zablokować. Uchwałę do 28 stycznia musi jeszcze zatwierdzić wojewoda.

– Poszliśmy w ślady takich gmin jak Biesiekierz czy Suraż. Mieszkańcy są bardzo przestraszeni, jeśli chodzi o skutki działania wiatraków, nawet jeśli one nie są szkodliwe. Wystarczy, że cokolwiek złego stanie się w okolicy wiatraka, np. znajdzie się martwy ptak, od razu przypisuje się to tej instalacji – mówi DGP wójt Augustowa Zbigniew Buksiński.

Jacek Malak uważa, że na inwestycje wiatrakowe decydują się przede wszystkim gminy, które nie mają pieniędzy i liczą na zastrzyk gotówki od inwestora. – Grupa ludzi chce na tym zarobić, a nad tym procesem nie ma żadnej kontroli – mówi.

Branża odpiera zarzuty. – Każda inwestycja jest analizowana indywidualnie. Niektóre wiatraki mogą być ustawiane w odległości 300 metrów od siedlisk ludzkich, a inne w odległości 500 metrów. Przepisy są bardzo rygorystyczne, bierze się pod uwagę efekt cienia czy normy hałasu. Odgórne ograniczanie lokalizacji wszystkich wiatraków nie służy ani inwestorom, ani dobru mieszkańców – mówi Piotr Biniek z Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej. – Jesteśmy zdania, że ten proces powinien być jak najbardziej przejrzysty – zapewnia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna