mazury12.jpgmazury20.jpgmazury1.jpgmazury16.jpgmazury4.jpgmazury17.jpgmazury13.jpgmazury8.jpgmazury15.jpgmazury9.jpgmazury3.jpgmazury11.jpgmazury5.jpgmazury6.jpgmazury2.jpgmazury7.jpgmazury14.jpgmazury10.jpgmazury19.jpgmazury18.jpg

V sesja Rady Gminy Giżycko - Likwidacja Straży Gminnej

26 lutego 2015 r. odbyła się V sesja Rady Gminy Giżycko - Likwidacja Straży Gminnej

 

        Na sesji podjęto szereg uchwał głównie dotyczących wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy gruntu z dotychczasowymi dzierżawcami, m.in z dzierżawcą plaży w Wilkasach. Ustalono kryteria rekrutacji w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Gizycko. 

           Jednak największe emocje wzbudziła uchwała w sprawie rozwiązania Straży Gminnej w Gminie Giżycko. Przeciwnicy likwidacji straży przytaczali argumenty związane z zachowaniem bezpieczeństwa mieszkańców oraz z koniecznością podejmowania interwencji porządkowych. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie negatywnie zaopiniował likwidację straży.

Zwolennicy likwidacji powoływali się na argumenty ekonomiczne, w budżecie brakuje 1,5 mln złotych a koszt utrzymania straży w 2015 r. został zaplanowany na kwotę 350 tys. złotych. Istotną przesłanką było niezadowolenie mieszkańców z dotychczasowej pracy tej instytucji. Uzasadnieniem rozwiązania straży był równiez fakt, iż w województwie warmińsko-mazurskim jest tylko 8 gmin wiejskich, które powołały straż gminną, pozostałe w tym porównywalne gminy jak w Ełku i w Kętrzynie nie posiadają straży. Mankamentem straży jest również organizacja czasu pracy, straż pełni służbę tylko w dni robocze w godzinach 7:00 - 15:00, a średnia ilość interwencji wynosi około 15 na miesiąc. W straży pracują 4 osoby. 

Ostatecznie radni podjęli uchwałę o likwidacji straży, za podjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 5 było przeciwnych, 1 głos wstrzymujący się.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

    

Sesja cz.1

Sesja cz.2

Posiedzenie Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Turystyki w dniu 24 lutego 2015 r.

Posiedzenie Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 25 lutego 2015 r.

Posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów Rady Gminy Giżycko w dniu 25 lutego 2015 r.