mazury18.jpgmazury5.jpgmazury12.jpgmazury3.jpgmazury17.jpgmazury9.jpgmazury20.jpgmazury8.jpgmazury4.jpgmazury11.jpgmazury10.jpgmazury14.jpgmazury2.jpgmazury7.jpgmazury19.jpgmazury6.jpgmazury1.jpgmazury15.jpgmazury13.jpgmazury16.jpg

Ulotka informacyjna

 STOWARZYSZENIE ZWYKŁE „KOCHAMY MAZURY”
www.kochamymazury.pl 

W Gminie Giżycko w pobliżu miejscowości: Gajewo, Bystry, Kąp, Sulimy, Kożuchy Wielkie, Kruklin, Upałty, Upałty Małe, Pieczonki, Sołdany, Spytkowo, planowana jest budowa kilkudziesięciu potężnych elektrowni wiatrowych o wysokości wraz z łopatami śmigieł około 200m (wysokość Pałacu Kultury i Nauki wynosi 187 m, a z iglicą 230,68m).

Stop gigantyczny turbinom wiatrowym na Mazurach


Lokalizacja elektrowni wiatrowych zmieni dotychczasowe Twoje życie.

- w dniu 02.04.2012r. o  godz. 10:00 w Urzędzie Gminy Giżycko odbędą się konsultacje społeczne w sprawie zmiany studium gminy Giżycko, w którym przewidziana jest lokalizacja elektrowni wiatrowych.

 Przyjdź zawalcz o swoje!
1. Elektrownie wiatrowe są szkodliwe dla zdrowia, powodują tzw. „Syndrom Turbin Wiatrowych”.

Kraje z wieloletnim doświadczeniem zalecają lokować turbiny wiatrowe w  minimalnej odległości 2,5 - 3 km od zabudowań. Hałas wytwarzany przez turbiny ma nieustanny, dudniący, pulsacyjny charakter, szczególnie w nocy gdy jest lepiej słyszalny. Wiatraki wytwarzają również niesłyszalne infradźwięki. Powodują zmęczenie, zawroty głowy, dezorientację w przestrzeni, wywołują niepokój i depresję, obniżają koncentrację. Najnowsze wyniki badań potwierdzają negatywne oddziaływanie wiatraków na zdrowie ludzi w odległości do 8 km.
2. W pobliżu farm wiatrowych następuje znaczny spadek wartosci nieruchomości. 

Badania przeprowadzone w Wielkiej Bryt. potwierdzają spadek wartości nieruchomości zlokalizowanych w odległości do 1,6 km od wiatraków nawet o ok 54%. Spadek wartości nieruchomości obejmuje obszar do 8 km od elektrowni wiatrowej !!!.
3. Nieodwracalna w skutkach ingerencja w krajobraz i w przyrodę.

Skutki odczują mieszkańcy gminy Giżycko oraz miasta Giżycka. Turyści często nie odróżniają miasta Giżycka, Wilkas, czy Upałt, ogólnie przebywają w Giżycku. Informacja o lokalizacji farm może zniechęcić ich do przyjeżdżania w te rejony. Wiatraki są widoczne nawet z odległości około 20km. Czy Giżycko stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i stolica żeglarstwa ma się wyzbyć najważniejszego atutu – dzikiego nieujarzmionego krajobrazu i to decyzją reprezentantów swoich mieszkańców (Wójta i Radnych Gminy). Musimy być świadomi w jakim wyjątkowym miejscu żyjemy docenionym przez świat w konkursie Mazury Cud Natury.
4. Wiatraki zabijają ptaki i powodują niszczenie naturalnych siedlisk roślin i zwierząt.

Turbiny  wiatrowe to realne zagrożenie dla liczebności ptaków i nietoperzy. W zderzeniu z wiatrakami ginie duża ilość ptaków-  żurawi, bocianów, a także ptaków drapieżnych co powoduje wzrost liczby gryzoni (szczurów, myszy i nornic).
5. Energia wytwarzana przez elektrownie wiatrowe jest bardzo droga.

Więcej wiatraków to droższy prąd, za który zapłacimy wszyscy. Raport firmy Vattenfall związanej z energetyką wiatrową uczciwie podaje że energia wiatrowa jest najdroższa z możliwych.
6. Kilkadziesiąt  wiatraków to kilka tysięcy nierozwojowych ha ziemi  na  terenie gminy Giżycko.

W  Polsce 1 wiatrak otoczony jest strefą ochronną w promieniu 500m (czyli  około 80 ha ), w której przewiduje się ograniczenia budowlane, ograniczenia w zabudowie i zalesianiu.
7. Farmy wiatrowe nie ograniczają emisji dwutlenku węgla.

 Cały czas muszą pracować elektrownie konwencjonalne, bo energia z wiatru jest niepewna i niestabilna, a Zakłady Energetyczne nie mogą dopuścić do przerwy w dopływie prądu, a proces technologiczny budowy elektrowni wiatrowej również wytwarza potężną dawkę CO2.
8. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają jedynie części budowlane elektrowni wiatrowych fundamenty i maszt

jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową a więc pozostałe elementy wiatraka (gondola, generator, wirnik z łopatami, transformator, skrzynia biegów, komputer sterujący) nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości, który jest dochodem gminy.
9. Farmy wiatrowe nie tworzą miejsc pracy.

Do obsługi kilkunastu wiatraków potrzeba tylko jednego człowieka.
10. Nie chcemy, aby Gmina Giżycko stała się złomowiskiem Europy!

Obecnie w krajach Unii Europejskiej demontowane są przestarzałe, bardziej szkodliwe turbiny wiatrowe,  które powinny być zutylizowane, ale niestety po konserwacji i malowaniu trafiają m.in. do Polski.