mazury17.jpgmazury13.jpgmazury11.jpgmazury6.jpgmazury14.jpgmazury1.jpgmazury20.jpgmazury9.jpgmazury8.jpgmazury7.jpgmazury10.jpgmazury18.jpgmazury16.jpgmazury3.jpgmazury4.jpgmazury5.jpgmazury2.jpgmazury12.jpgmazury19.jpgmazury15.jpg

Gmina Giżycko

Gmina Giżycko położona jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim.

Urząd Gminy w Giżycku ul. Mickiewicza 33, 11-500 Giżycko tel. +48 87 429 99 60 fax +48 87 429 99 76

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   BIP http://bip.warmia.mazury.pl/gizycko_gmina_wiejska

Podstawowym atutem gminy są wysokie walory turystyczne oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna. Posiada niepowtarzalne rezerwaty ornitologiczne i wodno roślinne.

 

Galopujące ceny wody i ścieków - czy ktoś nad tym panuje?

Woda, to źródło życia, a w Gminie Giżycko to źródło trosk i frustracji.
Jak Pan/i ocenia wysokość cen wody i ścieków?Z przeprowadzonej w tym roku wśród mieszkańców Gminy Giżycko ankiety wynika, że połowa respondentów, uważa, iż ceny za wodę i odbiór ścieków są bardzo wysokie, zadowoleni z cen są w znacznej mniejszości.
Jak zastanowimy się nad powagą tego problemu i przyjrzymy się zmieniającym się na przestrzeni lat cenom, to dochodzimy do wniosku, że nasze ścieki są coraz "cenniejsze" i tym samym coraz mocniej obciążają domowe budżety. Jeszcze 5 lat temu za wodę i ścieki za 1 m3 płaciliśmy łączną kwotę 8,90 zł netto, rok później 9,25 zł, następnie 11,50 zł, a już w 2012 roku nagle cena wzrosła aż o prawie 5 zł, by na dzień dzisiejszy osiągnąć pułap 17,63 zł. Na przestrzeni tylko pięciu lat cena za wodę i ścieki w Gminie Giżycko wzrosła prawie 100%. Ach, gdyby tak rosły nasze pensje - marzenie.
Gminny Zakład Komunalny płaci do PWiK za 1 m3 ścieków 4,11zł netto , a dla gminy wycenia na kwotę 12,95zł. Ścieki po" przepłynięciu" przez GZK zyskują trzykrotnie na wartości!?
wzrost cen wody i ściekówCzy jest jakieś logiczne wytłumaczenie tak dużego narzutu?
Jeżeli przyjrzymy się historii Gminnego Zakładu Komunalnego i jednocześnie historii wzrostu cen za omawiane dobro, to zauważymy, że w 2011 roku GZK przekształciło się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i nagle koszty za usługę przez nią świadczone mocno poszły w górę. Dlaczego? Kto i jak wyliczył stawki? Zaczęły dręczyć mnie niby proste, ale konkretne pytania, które zadałem Panu Prezesowi GZK. Otrzymałem niejasną tabelę wyliczeń i w związku z tym zadałem szereg bardziej szczegółowych pytań. Tym razem uzyskałem jedynie uprzejmą odpowiedź, którą pozwolę sobie sparafrazować: „w sumie to sprawa jest złożona, wymaga wykonania analiz, potrzebujemy dłuższego czasu, dużo ludzi, żeby wyliczyć, policzyć i udzielimy odpowiedzi do 28 listopada”. Nurtuje mnie pytanie, jak to się dzieje, że dopiero teraz muszą wyliczyć, policzyć, podsumować, wykonać analizę, na jakiej podstawie mieszkańcy gminy płacą tą wysoką kwotę za 1 m3 wody i odprowadzenie ścieków. Pytam o stawki wyliczone w tamtym roku i w latach ubiegłych. Czy ktoś nie może wyjąć odpowiedniego dokumentu z segregatora albo wydrukować z zeszłorocznego pliku?  Przecież ktoś musi mieć podstawę do ustalenia obowiązujących stawek.
 Okazuje się, iż Gmina Giżycko, co roku dopłaca spółce GZK do wody i ścieków, w tym roku ponad 1.600.000zł.
Czy władze samorządowe są zainteresowane zatrzymaniem tego galopującego wzrostu?

 

Tak wygląda odpowiedź Prezesa Gminnego Zakładu Komunalnego:

 


                                                                                                                                        Giżycko, dn. 16.10.2014 r.

Gminny Zakład Komunalny Sp. z o. o.

Bystry 1 H

11-500 Giżycko

                                                                                            Pan

                                                                                           Marek Jasudowicz

                                                                                           Stowarzyszenie Kochamy Mazury

            W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 06.10.2014 roku informuję, że tematy w nim zawarte, ze względu na złożoność zagadnień oraz konieczności wykonania analiz wymagają dłuższego czasu na odpowiedź.

            Ponadto w chwili obecnej wszyscy pracownicy księgowości i sekcji wodociągowo-kanalizacyjnej zaangażowani są w prace nad wnioskiem o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na rok 2015, oraz wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2015-2018. Są to prace terminowe i priorytetowe dla Spółki i odbiorców naszych usług.

            Na przełomie października i listopada zaplanowane jest posiedzenie Rady Nadzorczej Spółki podsumowujące pracę Zarządu za trzy kwartały 2014 roku. Na to posiedzenie muszą być przygotowane również dokumenty, na przygotowanie których potrzebny jest czas.

            W związku z powyższym, w celu przygotowania pełnych informacji wynikających
z zapytań złożonych przez Stowarzyszenie Kochamy Mazury i powołując się na Art. 13 ust. 2 Ustawy z dnia 06 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej informuję, że odpowiedzi na pytania zostaną przekazane w nieprzekraczalnym terminie do 28 listopada 2014 roku.

                                                                                                                  Z poważaniem

                                                                                                             Andrzej Ligęzowski

                                                                                                                        Prezes